„Érett bőr” – Mit jelent a kifejezés?
Az érett bőr kifejezést általában a klimax körüli és utáni korosztályra használjuk. A pontos kor genetikailag változó, 45-55 év között kezdődik általában. Az érett bőr általában száraz, zsír-és vízhiányos, még akkor is, ha fiatalabb korban inkább zsírosabb is volt. „Ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát” tartja a mondás, mely a szépségápolásban is igaz, ha gondosan ápoltuk bőrünket 30-as, 40-es éveinkben, a bőröregedési tünetek megjelenése évekkel kitolódik. Érdekesség – és egyben a természet bölcs igazságszolgáltatása -, hogy leglassabban a fiatal korban problémás, zsíros – pattanásos bőr öregszik, míg leggyorsabban a száraz, zsír- és vízhiányos bőr.
A bőr rugalmassága, feszessége a kor előrehaladtával csökken. Míg a magzat testének közel 97%-a víz, a csecsemőé 75%, addig a felnőtt test már csak 55% vizet tartalmaz. A test öregedése természetes folyamat, melyet megakadályozni sajnos nem lehet, de késleltetni igen!
50 éves kor – Milyen változást hoz a bőrápolásban?
Nézzük át általánosan, milyen változások történhetnek bőrünkkel a menopauza környékén. Az egyéni tünetek igen széles skálán mozoghatnak, mivel nagymértékben függenek attól, fiatal korban milyen bőrtípussal rendelkeztünk, hogyan és mivel ápoltuk, milyen volt és milyen most az életvitelünk.
- csökken a faggyútermelődés, ezért szárazabbá, petyhüdtté válik a bőr
- a sejtek közti állomány nedvességmegtartó képessége csökken
- a kollagén-elasztin fibroblaszt rendszer lazul, csökken a bőr rugalmassága, feszessége
- az elhalt szarusejtek leválását segítő enzimek fáradnak, ezért a bőr érdessé, fakóvá válik
- a bőrvédő lipid barrier réteg egyensúlya felborul, érzékenység, pirosodás jelentkezhet
- korpázó hámlás és bőrpír is előfordulhat,
- elkezdődhet a mélyrétegi vízhiány és a mély ráncok kialakulása
- festékképzési zavar, megjelennek az idősebb korra jellemző pigmentfoltok kézen, arcon
Ránctalanítás 50 felett – Mit tudunk tenni otthon?
Tapasztalataim alapján a fenti tünetek többsége késleltethető, illetve szakszerű kezeléssel visszafordítható. Fontos megjegyezni, hogy tanácsaink az természetes bőröregedés tüneteire vonatkoznak, tehát egészséges szervezetet feltételeznek. Nagyon sok gyógyszeres kezelés mellékhatása a kézhát, arc és test bőrén is megmutatkozik. Ilyen lehet például a fokozott szaruképződés, vagy sűrűbb pigmentfoltosodás, ezeket mindenképpen szakemberrel kezeltessük!
- Arctisztítás: – az első és legfontosabb lépés a bőr szépségének megőrzéséhez, ehhez gyengéd tenzideket tartalmazó, arctisztító tejet és hidratáló tonikot használjunk. Szappant nem javaslok, a csökkent faggyútermelődéssel rendelkező bőrt még jobban szárítja
- Rendszeres bőrradírozás: 40 éves kor felett kötelező, ez újjáéleszti, frissíti bőrünket. Használjunk gyümölcssavakat, hibiszkuszt, enzimeket tartalmazó peelinget, mint például a Herbsgarden Hibiszkuszos arcradír.
- Életmód: sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani az étrendre és a mozgásra!
- Igyunk több gyógynövényteát, csipkebogyóteát, tiszta vizet. Érdemes mérni a napi vízfogyasztást, mert a test már kevésbé jelzi szomjúsággal a folyadékhiányt. A ráncosodás egyik fő oka a külső-belső vízhiány!
- Tartózkodjunk többet a szabadban, például kertészkedjünk vagy sétáljunk
- Fényvédelem: Használata napi szinten kötelezővé válik, így csökkenthető a pigmentfoltok kialakulása és terjedése
- Kozmetikus: Rendszeres kozmetikai masszázs segít megtartani a bőr feszességét, forduljunk vegyszermentes, hatóanyagban gazdag natúrkozmetikumokkal dolgozó kozmetikushoz. Egy jó szakember, a megfelelő hatóanyagok mélyebbre juttatásával éveket fiatalíthat arcunkon.
Melyik a legjobb ránctalanító krém 50 felett?
Korunknak és bőrünknek megfelelő krémeket használjunk! Hiába működött az elmúlt 10 évben jól egy kozmetikum, az érett bőrnek másfajta, tápanyagban és hatóanyagban gazdagabb, bőrregeneráló krémet érdemes választani.
Minden esetben nézzük meg a kozmetikum összetételét, csak tiszta alapanyagokból készült natúrkozmetikumot kenjünk magunkra, megbízható gyártótól vásároljunk. Használjunk liposzómákba zárt bőrszerkezet javító hatóanyagú szérumokat, krémeket melyek ceramidokat is tartalmaznak. A liposzómák mélyebbre juttatják a hatóanyagokat,
melyek képesek a bőr struktúráját megerősíteni, fokozni a vitalitást. A bőrápolási rutinba antioxidánsban, Q10-ben, karotinoidokban gazdag szérumokat is érdemes beépíteni kúraszerűen.
Legerősebb ránctalanítónk a Jázmin termékcsalád, bőrtáplálásra pedig az Időtlen szépség krémet ajánljuk, mely kedvenc művésznőnk, Papadimitriu Athina kedvence is.
Maradj pozitív!
Tudományos kísérletek igazolják, hogy a jókedélyű, optimista, pozitív emberek kevésbé ráncosodnak, mint a pesszimista, negatív beállítottságú társaik. Az arckifejezésünk, az arcizmaink feszülése, illetve elernyedése is nagy szerepet játszik bőrünk állapotában. A mindennapi stressz, „kiül” az arcunkra is, ezért ha megtehetjük, rendszeresen járjunk el masszázsra, relaxáljunk, sétáljunk a természetben, folyóparton, tóparton. Minden nap találjunk valami pozitívat, amiért hálásak lehetünk. A belső szépség az arcunkon is rajta hagyja ragyogó lenyomatát.
Szerző: Both Tímea, kozmetikus Megjelent: Bio&Life magazin
Blogunkból:
- Mi az a Micella és miért jó (vagy nem jó) a bőrnek?
- A varázslatos hialuron hatása a bőrápolásban
- Alumínium-mentes dezodorok – tényleg jobbak?
- Antioxidánsok a bőrápolásban – az egészség apró őrei
Friss hírek, bőrápolási tanácsok és egy első vásárlásra érvényes 1000 Ft-os kupon