fbpx

Tudtad, hogy a csipkebogyó nemcsak teaként vagy lekvárként fogyasztva egészséges, de a magolaja a szépségápolásban is kivételes hatóanyag?

A csipkerózsa termése hírnevét elsősorban a citromnál jóval magasabb C-vitamin tartalmának köszönheti. Azt már kevesebben tudják, hogy jelentős az A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin tartalma is, sőt elismerésre méltó mennyiségben találunk benne antioxidánsokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat is.

Fogyaszd egészséggel!

Teához a kemény húsú, feszes héjú csipkebogyót keresd. Lekvár, szörp vagy bor készítéséhez azonban jobbak a megpuhult bogyók, így ezzel várd meg az első fagyokat. Szedéskor gondolj az erdő lakóira is, egy-egy bokrot ne szedj le teljesen!

A csipkebogyóteát nem szabad forrázni, csak langyos vízben 5-6 órát áztatni, mivel a C-vitamin hő hatására elbomlik. Legjobb egyébként nyersen fogyasztani, de a benne levő szőrös magok sokakat elriasztanak.

Tippünk: fagyassz le ősszel pár zacskónyit, így télire is jut majd. Mivel természetes vitaminforrás, a szervezted jobban hasznosítja, mint a szintetikus úton előállított vitamint.

Csipkebogyóolaj az arcápolásban!

A szépségápolásban viszont éppen a magból kinyert vadrózsaolajat használjuk, melynek előállítása nagyon munkaigényes és költséges. Érdekesség, hogy nem préselik az olajat, hanem a CO2-extrakcióval (szén-dioxid-extrakció) nyerik ki a magból. Ez egy újfajta, komoly technikai hátteret feltételező, költséges, ámde hatékony és kíméletes eljárás, amely zsírkísérő hatóanyagokban gazdagabb olajok kinyerését teszi lehetővé.

 

A minőségi csipkebogyóolaj drága (az összetevő listában így keresd: Rosa canina (dog rose) fruit oil) de megéri!

A sárgás-narancssárgás, dióra emlékeztető illatú csipkebogyóolaj remekül hidratálja a bőr mélyebb rétegeit is, fokozza a kollagén termelést és segíti a sejtek megújulását. Leginkább a száraz és érett bőr ápolásánál csodafegyver, nem véletlenül hívják mélyhidratáló olajnak is. Önmagában azonban használata nem ajánlott, mivel narancssárgára színezi a bőrt.

 

Mely kozmetikumokban található csipkebogyóolaj?

A Herbsgardennél is gyakran használjuk ezt az értékes hatóanyagot. Bio vadrózsaolajat legnagyobb arányban a Nappali hidratáló krém és a Hialuron szérum tartalmaz, de találkozhatsz vele az Éjszakai krémben, minden szérumban és az ránctalanító arcpakolásban is.

Hialuron szérum csipkebogyó rügykivonattal

Hialuron szérum csipkebogyó rügykivonattal

Gemmoterápiás csipkebogyó rügykivonat!

A csipkebogyónak nem csak a magját, de a rügyeit is használjuk a Herbsgarden kozmetikumokban! A gemmoterápia, vagyis a rügyek, hajtások, bimbók kivonatával történő szelíd gyógyítás viszonylag új irányzat, a francia gyógyszerkönyv az 50-es évek óta ismeri el. A Hialuron és az Anti-aging szérumokban található, tápanyagokban igen gazdag csipkebogyó rügykivonat a bőrmegújító hatást erősíti ezekben a készítményekben.

+1 tipp: Csipkebogyó tea recept:

Az első fagyok előtt szedett piros bogyókat felhasítjuk, és kiszedjük a benne lévő apró magokat és szőröket (kesztyűben, mert szúr ám!). Az értékes csipkebogyóhúst kiterítve megszárítjuk, amíg zörgős nem lesz – kb. egy hónap. Utána fénytől védett helyen tárolandó.
A teához este érdemes hideg vízbe áztatni (2dl-ként 1 evőkanál) a csipkebogyóhúst, és reggel már iható is a vitamindús tea. A megmaradt gyümölcsöt (áltermést) érdemes még egyszer forró vízzel is áztatni, bár így a C-vitamin tartalom elillan más hatóanyag viszont kioldódik.

A cikk kivonata megjelent a Gourmet & Delicious magazin őszi számában. 

Ajándék 1000Ft-os kupon!

Iratkozz fel hírlevelünkre friss hírekért és kedvezményes ajándékokért!

A feliratkozás megerősítéséhez szükséges e-mailt elküldtük. A megerősítést követően ajándékba küldjön az 1000Ft-os kuponod! Köszönjük a bizalmat!