Amikor először hallottam ezt a kifejezést majd negyven évesen, valami riasztó kép ugrott be, ahol a savval lemarják a bőrömet és tiszta piros leszek. Ha te sem állnál ki egy pódiumra előadást tartani a hámlasztásos ismereteidből, de szeretnél fiatalosabb, egészségesebb bőrképet magadnak, akkor jó helyen jársz, ezt a cikket neked írtuk.
Mit jelent a hámlasztás/ arcradírozás / peeling?
A bőr felső rétegének feladata, egyebek között, a bőr védelme és a vízveszteség megakadályozása. A felső szaruréteg észrevétlenül, nagyjából 28 napos ciklusokban újul meg, vagyis ennyi idő alatt teljesen kicserélődik. A kor előrehaladtával ez a természetes folyamat fokozatosan lelassul, a sejtek elöregszenek, a bőr élettelen, fakó és sajnos ráncosodásra hajlamosabb lesz.
A bőrön maradó hámsejtek aztán durvává és fénytelenné teszik a bőrt, a kozmetikumok nem tudnak felszívódni, a bőr kiszárad, megfakul és petyhüdt lesz. Itt segíthet a megfelelő hámlasztás!
Hámlasztás alatt a bőr felső rétegének eltávolítását értjük, módszertől függetlenül.
Arcradírozás vagy hámlasztás?
A felső, elszarusodott hámréteg eltávolításához két fő csapásirányon át visz az út. Nyilván mindkét eljárásnak vannak fokozatai, sőt legtöbbször kombináltan alkalmazzák.
- Mechanikai hámlasztás: ilyenkor valamilyen szemcsés anyag (pl. arcradír, magőrlemény, gyémántfejes csiszológép) részecskéi segítségével lényegében ledörzsölöd az elhalt hámsejteket
- Kémiai hámlasztás: ilyenkor valamilyen bőrápoló sav (AHA – gyümölcssavas; BHA – szalicilsavas; PHA – kíméletes AHA fajták) segítségével gyakorlatilag „leoldódik” a bőr felső rétege.
Kell-e neked egyáltalán hámlasztani?
Ha 20 éves vagy, akkor például nem kell, az arctisztításhoz bőven elég egy kíméletes tonik vagy arctej is! Szintén nem érdemes otthon hámlasztani az elvékonyodott, érett bőrt, a rosaceás, vagy az érzékeny bőrt. Ha havonta rendszeresen jársz kozmetikushoz akkor is fölösleges, mert ő valószínűleg megtette már.
A hámlasztás nagyjából a 30-as éveid végén, 40-es éveid elején kerül előtérbe, amikor a bőr természetes megújuló ciklusa már lelassul, a bőr „fáradt, „szürkés”, érdesebb tapintásúvá válik, zsírosabb vagy szárazabb, mint eddig volt…. Érezni fogod! Amikor benézel a tükörbe és úgy érzed, most már tenni kéne valamit… 🙂
Melyik hámlasztási megoldást válaszd?
Könnyű lenne azt mondani, hogy íme a tuti csodaszer, vedd meg és 10 évet fiatalodsz, de ez a kérdés ennél sokkal bonyolultabb. Az ajánlott megoldás függ a bőröd jelenlegi állapotától, az egyéni érzékenységtől, a bőrápolási szokásaidtól és persze a pénztárcád vastagságától is. Az alábbi lista nem teljes, de nagyjából bemutatja a lehetőségeket, előnyöket és hátrányokat, a durva beavatkozástól az házi praktikák felé haladva.
-
Lézeres hámlasztás
- A bőr mélyebb rétegéig lehatoló lézeres hámlasztás orvos és esztétikai klinikák hatáskörébe tartozik, ahol a pontos bőrdiagnózis után a kezelés céljának megfelelően választják ki a hámlasztási eljárást. Durva beavatkozás, komoly előkészületeket, utófigyelmet követel és napokig (hetekig) védeni kell a gyenge bőrt utána. Viszont nagyon hatékony, ennek megfelelően drága is.
-
Kozmetikusi megoldások
-
- A kozmetikus a bőr állapotának megfelelően választja ki a legjobb megoldást, ami lehet géppel csiszolás, gyümölcssavas hámlasztás stb. Ára a kezeléstől függ, de megéri, mert a szakértő kezek éveket fiatalíthatnak a megjelenéseden.
-
Otthoni hámlasztási megoldások:
- Otthoni arctisztító, ránctalanító gépek – mint például az érzékeny bőrre is alkalmazható hidroabrázió, vagy az őszi-téli időszakban remek mikrodermabrázió.
- Kombinált készítmények: egyszerűségük miatt mi emellett tettük le a voksunkat! Ilyen termékünk a kettős hatású Hibiszkusz arcradír, mely a bio magőrleményeknek köszönhetően kíméletesen tisztítja a pórusokat és nagyon finoman lecsiszolja a hámréteg felső rétegét. A benne található gyümölcssavak ezután 1-2 perc alatt kíméletesen oldják (peeling) a bőr felszínéről az elhalt sejteket, így serkentve a sejtosztódást. A gyümölcskeverék természetes alfa-hidroxisavakat (AHA) tartalmaz. Használatával a sejtek megújulnak, fokozódik a bőr elaszticitása. Serkenti a kollagén termelődését, míg hatóanyagai (bio szezámolaj, bio ricinusolaj, bio sheavaj) regenerálják a bőrt. Az eredmény feszes, tiszta, ragyogó arcbőr.
- Arcradír: Valamilyen (jobb esetben természetes) finom szemcsés anyag, ami a körkörös dörzsölés lévén eltávolítja a felső szaruréteget.
- Házi praktikák: Bármivel, ami az ujjaid között dörzsölve durvábbnak tűnik, mint a finom homok ne dörzsölgesd az arcodat! Pont ezért mi nem ajánljuk hogy sóval, cukorral radírozz, mert az apró mikrosérülések nagyon jó táptalaja a különféle kórokozóknak. Testre viszont kifejezetten jót tesz, ha nem érzékeny a bőröd! Ha nincs kéznél más, kis olivaolajat keverj el zabliszttel, vagy porcukorral. Ha zsírosabb a bőröd jöhet még bele 1-2 csepp citrom, ha száraz akkor pedig egy kis méz.
Lehet-e nyáron hámlasztani?
A hámlasztás lényege, hogy a felső réteg eltávolításával egy szép, új bőrréteget kapsz. Ez, a hámlasztási módszer mélységétől függően, igen sérülékeny, kb olyan, mint a kisbaba bőre! Pont ezért nyáron (és általában erős napsütésnél) kellő körültekintéssel lehet hámlasztani:
- mindenképpen este, és nem reggel
- megfelelő fényvédelmet alkalmazva az elkövetkező napokon
- (ha a barnaságod védelme a cél akkor ne hámlassz!)
A hámlasztásra a legjobb időszak az ősz és a tél. Nem kell félni tőle, megfelelő alkalmazás mellett valóban csodát tesz a bőrrel!
A hámlasztás mikéntjéről többet is megtudhatsz a Hibiszkuszos arcradír és AHA savas peeling termékleírásánál. Ha pedig még kérdésed lenne, keresd bizalommal Ügyfélszolgálatunkat, ahol kozmetikus kollégáink szívesen segítenek neked.
Dohányzol? Mindennapi bőrápolásra ezt a multivitaminos csomagot ajánljuk.
Egy jó krémet keresel? A Kortalan Vénusz anti-aging krém nagy kedvencünk, a népszerűségi versenyt pedig a Hialuron szérumunk nyerné.